Iščašenje akromioklavikularnog zgloba (AC zgloba), odnosno zgloba između natplećka (akromion) i ključne kosti (klavikula), označava rascep akromioklavikularnih (AC) ligamenata sa ili bez rascepa korakoklavikularnih (CC) ligamenata. Javlja se u 9% svih povreda ramenog pojasa i najčešća je kod muškaraca i sportista. Najčešće nastaje direktnim udarcem u predeo ramena ili usled pada na rame.
Akromioklavikularni zglob grade natplećak lopatice i ključna kost na njenom spoljašnjem okrajku. Između zglobnih površina nalazi se hrskavičavi disk, nalik meniskusu, koji nakon 40. godine života polako iščezava. Zglob je minimalno pokretan i u njemu se uglavnom izvode prvenstveno pokreti klizanja, dok su rotacioni pokreti minimalni. Prilikom podizanja ruke, ključna kost se rotira unazad za oko 40–50°, gde se samo 8° rotacije odvija u akromioklavikularnom zglobu usled sinhronizovanih pokreta lopatice i ključne kosti.
Statički stabilizatori zgloba su:
- zglobna kapsula,
- akromioklavikularni ligamenti (AC ligamenti – prednji, zadnji, gornji i donji) koji su odgovorni za pokrete u horizontalnoj ravni i prednje–zadnju stabilnost,
- korakoklavikularni ligamenti (CC ligamenti – trapezoidni i konoidni ligament) koji kontrolišu pokrete u vertikalnoj ravni i odgovorni su za gornje–donju stabilnost.
Dinamički stabilizatori zgloba su:
- prednji deo deltoidnog mišića,
- trapezoidni mišić.