Smrznuto rame, odnosno ukočeno rame (adhezivni kapsulitis) je stanje kod koga su glavni problemi bol u ramenu i ukočenost u ramenu. Javlja se kod oko 2% stanovništva, mnogo je češće kod žena nego kod muškaraca, a najčešće pogađa populaciju između 40 i 60 godina starosti.
Uzroci ukočenosti ramena
Uzroke koji dovode do pojave smrznutog ramena nije moguće potpuno objasniti. Ukočeno rame i dominantna ruka ili vrsta posla kojom se čovek bavi ne pokazuju jasnu povezanost; ipak, postoji nekoliko faktora koji mogu uticati na pojavu ovog stanja. To su dijabetes, poremećaj u radu štitne žlezde, Parkinsonova bolest. Žene sa dijabetesom imaju 25% šansi da dobiju smrznuto rame bar jednom u životu. Smrznuto rame može nastati i u toku imobilizacije ramena (prelomi ramena, operativni zahvati) i zato je važno u tim slučajevima početi sa ranim pokretima ramena.
Simptomi smrznutog ramena
Bol u ramenu je dominantan simptom. Postoji u stanju mirovanja, često je konstantan i znatno se pojačava prilikom pokreta. Lociran je na spoljnoj i prednjoj strani ramena, ali se često širi niz ruku. Drugi simptom je ograničena pokretljivost ramena, kako aktivna tako i pasivna. Naročito je smanjena spoljna rotacija ramena, jer je proces dominantno u prednjoj kapsuli ramena.
Problem smrznutog ramena
Šta se dešava u samom ramenu i koji problemi nastaju? Kod ovog stanja zglobna kapsula u ramenu postaje jako iritirana i zadebljana. Okolno tkivo takođe postaje čvrsto i neelastično. Vrlo često, u samom zglobu javlja se povećana količina zglobne tečnosti. Kao posledica toga javlja se nemogućnost pokretanja ramena, bilo svojom voljom, bilo uz nečiju pomoć. Sam proces odvija se u 3 faze:
Faza smrzavanja
U ovoj fazi se javlja bol a pokreti su sve ograničeniji. Ova faza može trajati od 6 nedelja do čak 9 meseci, uobičajeno trajanje je 4 - 6 meseci. Bolovi mogu biti izuzetno jaki i konstantni, pa pacijenti mogu biti jako hendikepirani za svakodnevne aktivnosti.
Smrznuto rame
U ovoj fazi je bol obično manji ili ga nema, ali je ograničenost pokreta i dalje prisutna. Svakodnevne aktivnosti u ovoj fazi bolesti mogu biti veliki problem, a ona uobičajeno traje 6 - 12 meseci.
Faza odmrzavanja
Postepeno dolazi do poboljšanja pokretljivosti ramena a po pravilu bolova nema. Ova faza, tj. oporavak može trajati od 6 meseci do 2 godine.
U kompleksnim slučajevima dešava se da su bolovi prisutni sve vreme, a može se desiti da, kada se proces završi na jednom ramenu, krene na drugom.