Nestabilnost ramena je stanje u kome zglob ramena postane ”previše pokretan“. U nekim slučajevima nestabilno rame može da ispadne iz čašice – ovaj slučaj naziva se iščašenje ramena. Ukoliko se ne leči, nestabilnost ramena može izazvati propadanje hrskavice, odnosno okoštavanje ramena (artritis ramena).
Anatomija ramena
Rame čine tri kosti: lopatica (scapula), gornji deo nadlaktice (humerus) i ključna kost (clavicula). Čitav rameni zglob okružen je zglobnom kapsulom ispunjenom tečnošću koja podmazuje zglob. Zidove kapsule pojačavaju ligamenti - meko tkivo koje spaja kost za kost. Ligamenti i kapsula su statički stabilizatori ramena – to znači da stabilizuju rame bez naše volje.
Oko ramena postoje četiri mišića koji su dinamički stabilizatori ramena: supraspinatus, infraspinatus, teres minors i subscapularis. Oni kontrakcijom dodatno stabilizuju rame. Sama čašica je vrlo plitka i zaravnjena, a njenu ivicu okružuje meko tkivo slično meniskusu u kolenu (labrum) koje je produbljuje i za koje se pripajaju ligamenti.
Iščašenje ramena (luksacija ramena) dešava se kada pokreti u ramenu nadjačaju snagu stabilizatora ramena, odnosno snagu rotatorne manžetne i ligamenata u ramenu. Ispadanje ne mora biti kompletno – rame može delimično ispasti i vratiti se u čašicu. Ova pojava se naziva subluksacija.